Debut Maserati Squadre Clienti na šampionátu GT4

Squadre Clienti Maserati se připravuje na výzvy v Severní Americe a v Evropě

Začíná se kreslit obrázek týmů, které se zůčastní 2016 Maserati GranTurismo MC. Po šest sezón se automobily představovaly na Maserati Trofeo, série závodů, která skončila v Abú Zabí v minulém prosinci.

Vozidla nyní zakoupili soukromí řidiči a týmy před tím, než budou modifikovány, aby seděly s regulacemi GT4. Hlavní fáze, na kterých se představí, budou obsahovat Pirelli World Challenge (PWC) v Severní America, Competition102 GT4 European Series, Nova Race Euroseries a stejně tak národní šampionáty GT.

První datum v kalendáři je Únor 28/29 na okruhu Paul Ricard - Le Castellet ve Francii. Tato dvoudenní akce je organizována SRO, oficiálním promotérem a bude obsahovat Balance of Performance (BoP), aby definovala technické specifikace aut GT4 pro následující sezónu.

Squadre Clienti Maserati, které se rozhodně ukážou v Evropě, hlavně v Competition102 GT4 European Series, jsou Villorba Corse a švýcarský tým.

Scuderia Giudici se stále rozhoduje, do které akce nastoupí, zatímco anglický Ebor GT bude soutěžit v Britském GT.

Maserati bude zajišťovat technickou pomoc a náhradní díly, jak v Evropě, tak USA. Toto dá týmům šanci soutěžit ve stejných podmínkách.

GranTurismo MC GT4 je víceméně nezměněné oproti verzi Trofeo: Motor V8 s 4 700cc, elektricky ovládaná převodovka s řadícími pádly a váhou 1410 kg. Hlavní modifikace byly přidání vzduchového kanálu ke zmenšení výkonu o 35 hp, nový spoiler a zadní difúzér, který byl upraven ke kompromisu v jeho aerodynamické účinnosti, aby byl v souladu s pravidly GT4.

Competition102 GT4 European Series

Otevírací kolo v Competition102 GT4 European Series se koná v Monze, v Itálii 24. dubna. Poté se přesune do Pau ve Francii 15. Května. Následuje Silverstone (Velká Británie) 12. června se 3-hodiny dlouhým závodem a poté je Spa 10. července s dalším dlouhým, dvouhodinovým závodem, oba v kombinaci s šampionátem British GT. Po letní přestávce se přesouvá do Maďarska 25. září a poté do Zandvoortu v Nizozemí 9. října.

Před Pau se další Maserati GranTurismo MC GT4 postaví na trať v Rockinghamu v Anglii na šampionátu British GT. Auto s číslem 60 bude řízeno za Ebor GT Motorsport Marcusem Hoggarthem a Abbie Eatonovou. V prvním kolem na Brands Hatch dokázalo britské duo ukořistit osmé místo v kategorii GT4. Řidiči i auto ukázalo svůj potenciál, ale chyba v pit stopu a předčasný konec (díky červené vlajce) ovlivnily výsledek.

Pirelli World Challenge (PWC)

Americká série PWC je velmi intenzivní. Vše započne 6. března v Austinu (Texas) a druhé kolo je o pouhých sedm dní později v St. Petersburgu (Florida). Pokračuje se v Barber Motorsport Park (Alabama) 24. dubna. 22. května příjde na řadu Canadian Tire Motorsports Park (Ontario, Canada). Poté se přesouvá série do Lime Rock Park (Connecticut) 29. května, Road America (Wisconsin) 26. června a Mid-Ohio Sports Car Course (Ohio) 30. července. 12. srpna se auta předvedou na Utah Motorsports Campus (Utah) před setkáním v Sonomě (Kalifornie) a velké finále je v Laguna Seca's Mazda Raceway (Kalifornie) 9. října. Maserati GranTurismo MC, které pojedou ve třídě GTS budou obsazeny různými týmy: JCR Motorsports, KPR Racing, RT Motorsports a Three Points Racing. XSpeeds svůj program teprve ohlásí.

První stupně vítězů sezóny týmu Ebor GT

Tým Ebor GT se poprvé v této sezóně dostal na stupně vítězů v šampionátu British GT s jejich Maserati GranTurismem MC GT4. Posádka Marcus Hoggarth a Abbie Eaton obsadili druhé místo ve třídě GT4, druhém závodě ve třetím kole šampionátu na okruhu Oulton Park víkendu 28. května. Tento výsledek je důkaz pokroku, který tým udělal a je dobrým znamením pro další závody, jako další kolo v Silvestonu, který je naplánován na 11. června.

"Upřímně, chvíli jsem i přemýšlel nad tím, že opravdu vyhrajeme", říká Hoggarth, "ale, bohužel, červená vlajka, která značila předčasný konec závodu, nám zabránila udělat více. V každém případě nám to šlape a jsme na správné cestě. Okruh Oulton Park je klikatý s krátkýma rovinkama, ale povedlo se nám najít správné nastavení. Naučili jsme se něco nového a těšíme se na ještě lepší výsledky v příštím kole."

Ebor GT splňuje kritéria

Maserati GranTurismo MC GT4 bylo nahoře s nejlepšíma v druhém kole šampionátu British GT. Řidiči týmu Ebor GT Marcus Hoggarth a Abbie Eaton zajistili úžasné čtvrté místo v kategorii GT4 a patnácté celkově v druhém kole britské šampionátové sezóny, které se odehrávalo na okruhu Rockingham Motor Speedway v neděli 1. května

"Skončit tam nahoře se šampionáma ve druhém kole, je rozhodně dobrý výsledek," pyšně komentuje manažer týmu Ebor GT Adrian Snook. "Stále pracujeme na nejlepším nastavení pro auto a pokaždé, když vyjedeme na trať, se naučíme něco nového a zlepšujeme náš výkon."

"Rozhodně je to dobrá zkušenost soutěžit s týmy, auty a řidiči které mají daleko větší zkušenosti než my." British GT pokračuje 28. května na okruhu Oulton Park.

Skvělý začátek

Squadre Clienti Maserati se krásně předvedlo v Monze 23. a 24. dubna. GranTurisma MC GT4 dvakrát vyhrály v 2016 Competition102 GT4 European Series.

V prvním kole scuderia Villorba Corse zajistila svoje debutové vítězství díky posádce Anselmi/Sernagiotto před tím, než šampion 2015 Maserati Trofeo World Series Romain Monti z Francie vyhrál druhý závod. S tím taky Monti získal šanci soutěžit v závodě evropského šampionátu s podporou týmu Maserati.

Druhá událost roku 2016 v evropském kalendáři je Pau, Francie 14. - 15. května. Okruh bude svědkem soupeření aut Villorba Corse a švýcarského týmu, spolu s řidiči, kteří se rozhodli spojit se s Maserati.

Závodění Maserati na Competition102 GT4 European Series 2016 - Monza

Zavřít
Zavřít

Maserati dvakrát v Monze na Competition102 GT4 European Series

Maserati si přivlastnilo oba závody v Monze v prvním kole Competition102 GT4 European Series. Byl to skvělý úspěch pro Maserati GranTurismo MC GT4 a jejich debut v European Series, který dopadl nejlépe jak jen mohl. První závod v sobotu odpoledne byl svědkem vítězství posádky Luca Anselmi-Giorgio Sernagiotto z Villorba Corse. V něděli zvítězil Romain Monti.

Stal se z toho fantastický víkend pro tým z Benátska: také oslavovali vítězství posádky Patrick Zamparini-Alessandro Fogliani v kategorii AM (celkově páté), třetí místo obsadil Piotr Chodzen a dvanácté jeho syn, Antoni v sobotní události.

Romain Monti se mohl spolehnout na podporu týmu, který dohlíží na Maserati Trofeo roky a díky jeho vítězství titulu 2015 si vysloužil řídit jedno kolo v evropské GT4 series. Francouz si přivlastnil nejvyšší místo ve druhém závodě, když vyjížděl z boxu po jeho povinné zastávce. Monti se stal vítězem i přes to, že ho předjeli dva Chevrolety Camaro, díky červené vlajce, která byla použita dvě minuty před koncem a vracela místa o kolo dozadu. Rozhodčí se rozhodli závod ukončit, kvůli rozlitému oleji po okruhu, který by činil závodění přiliš riskantním.

V druhém závodě přišel další skvělý výsledek pro Villorba Corse, když posádka Anselmi/Sernagiotto obsadilo osmé a dvojice Fogliani-Zamparini znovu dojelo na pódiu se třetím místem v kategorii AM.

Švýcarský tým dokončil line-up Squadre Clienti Maserati se svojí posádkou Giuseppe Fascicolo-Mauro Calamia, vítězem 2014 Maserati Trofeo World Series. Italsko-švýcarský pár měl problémy s odpružením, který velmi ztížil kvalifikaci a závod.

Další jméno z historie Maserati Trofeo, Alessandro Iazzetti, byl za volantem GranTurismo MC GT4. Dojel osmnáctý a dvanáctý.

Maserati Corse Cover img
Zavřít
Zavřít

#MaseratiTrofeo

Enjoy the 360° experience from the Yas Marina Circuit - Abu Dhabi.

První stupeň vítězů Maserati GT4 ve třídě PWC GTS

Řidič JCR Motorsports Jeff Courtney obsadil stupeň vítězů v Pirelli World Challenge GTS ve dvanáctém kole

Maserati GranTurismo MC GT4 s číslem 99 ukázalo rychlé tempo na okruhu se 14 zatáčkami, 4 míle dlouhou tratí, známý svými dlouhými rovinkami a extrémně rychlými rohy a dojelo na první stupně vítězů pro Maserati GT4 ve třídě PWC GTS.

"Trošku hořkokyselé, protože naše Maserati bylo skvělé celý víkend a opravdu jsem chtěl donést Maserati k prvnímu vítězství v PWC, ale okolnosti na startu obou závodů nás dali na pozici, kde jsme museli skrze velmi těžké pole soutěživých řidičů! A rád bych viděl o něco více kol v neděli, abych viděl co jsme měli pro Bretta? Ale gratuluji Brettovi a týmu ANSA k jejich vítězství a děkuji posádce JCR za skvělý výkon! Byl to pro náš tým skvělý víkend a i pro mě a naše sponzory, bylo to skvělé mít kolem nás naše přátele a rodiny!" říká Courtney.

Druhé Maserati týmu KPR, řízené Markem Kleininem, doplatilo na technické problémy během víkendu: porouchaná poloosa přímo před kvalifikací zhoršila výsledek prvního závodu, zatímco porucha zadního stabilizátoru po tvrdém odírání na obrubníku zastavila číslo 62 v závodě.

PWC má šestitýdenní přestávku do kol 13 a 14 GTS, které se odehrají v Mid-Ohio Sportscar Course v Mansfieldu 29. až 30. července 2016.